Logo Firma Produkcyjno Handlowa Woźniak

Firma Produkcyjno Handlowa Woźniak

Jak zezłomować samochód – procedura krok po kroku


Jak zezłomować samochód – procedura krok po kroku

Jak zezłomować samochód – procedura krok po kroku

Stary, nieużywany samochód, zalegający na podwórku czy miejskim parkingu, nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz może stać się źródłem problemów i zbędnych kosztów. Jeżeli są Państwo właścicielami samochodu, czasami w związku z jego złym stanem technicznym, lub istotnymi uszkodzeniami powypadkowymi, konieczne staje się podjęcie decyzji o jego zezłomowaniu. W przypadku, gdy nie dopilnują Państwo prawidłowego przebiegu całej procedury, nie będzie można wyrejestrować pojazdu – co wiąże się z obowiązkiem dalszego opłacania ubezpieczenia OC czy wykonywania przeglądów. Decydując się na zlecenie usługi złomowania, warto wybrać firmę, posiadającą stosowne zezwolenia do wykonywania tego typu prac.

Jak przebiega proces złomowania pojazdu?

Zgłaszając się do odpowiedniego punktu w celu zezłomowania pojazdu, musimy przygotować następujące dokumenty:
  • dowód osobisty lub inny dokument, pozwalający stwierdzić naszą tożsamość,
  • dowód rejestracyjny złomowanego pojazdu,
  • kartę pojazdu – o ile została ona wydana,
  • umowę kupna-sprzedaży, jeśli nowy właściciel nie został jeszcze wpisany do dowodu rejestracyjnego,
  • odpowiednie upoważnienie od właściciela – jeśli samochód do kasacji oddaje osoba inna, niż właściciel pojazdu. Jest ono niezbędne także w momencie, gdy w dowodzie wpisano kilku właścicieli – wszyscy oni muszą upoważnić jednego współwłaściciela do wykonania demontażu samochodu. W przypadku pojazdu firmowego, należy posiadać upoważnienie od firmy, będącej jego właścicielem.
  • jeśli właściciel pojazdu nie żyje, osoba oddająca auto do punktu kasacji, musi przedstawić akt zgonu oraz odpis wyroku sądu, stwierdzający nabycie samochodu w spadku.

Pracownik punktu złomowania sprawdzi zgodność numeru VIN samochodu z okazanymi dokumentami, a następnie unieważni dowód oraz tablice rejestracyjny, a także kartę pojazdu. Wyda on również specjalne zaświadczenia o unieważnieniu dokumentów, oraz potwierdzenie zezłomowania pojazdu. Obowiązkiem pracownika jest też przesłanie do wydziału komunikacji, w którym był ostatnio zarejestrowany samochód, egzemplarza zaświadczenia o jego demontażu – musi mieć to miejsce w terminie 7 dni od momentu zezłomowania auta.

Państwo, jako właściciele złomowanego pojazdu, mają 30 dni na wizytę w urzędzie, w celu wyrejestrowania samochodu. Warto pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzającego aktualne ubezpieczenie OC – żaden urząd nie wyrazi zgody na wyrejestrowanie, jeśli auto nie posiadało opłaconego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w dniu jego demontażu. Następnie, urzędowe zaświadczenie o wyrejestrowaniu warto wysłać do obecnej ubezpieczalni – pozwoli to uniknąć naliczania kolejnych opłat na rzecz ubezpieczenia OC, a niekiedy także odzyskać nadpłacone wcześniej składki.

Zdaj się na pomoc profesjonalistów

Profesjonalna stacja złomowania musi posiadać stosowne zezwolenia starosty lub wojewody. Brak odpowiednich dokumentów uniemożliwia legalny demontaż samochodu, mogąc prowadzić również do problemów w momencie jego wyrejestrowywania. Firma złomująca nie pobiera opłat za odebranie samochodu – za wyjątkiem sytuacji, gdy jest on częściowo niekompletny i waży co najmniej 10% mniej, niż wskazuje na to waga podana w dowodzie rejestracyjnym. W takim przypadku, zgodne z prawem będzie pobranie opłaty w kwocie 10zł za każdy brakujący kilogram masy pojazdu.

Ze względu na zły stan techniczny samochodu, często niemożliwe jest jego samodzielne dostarczenie do punktu kasacji. W momencie zlecenia usługi złomowania, nasza firma zapewnia bezpłatny transport Państwa pojazdu – z miejsca jego postoju bezpośrednio do punktu demontażu.

Decydując się na złomowanie pojazdu, warto wybrać sprawdzoną, godną polecenia firmę, posiadającą stosowne upoważnienia do prowadzenia punktu kasacji (polecamy nasz szrot w Lublinie). Pomoże to w legalnym demontażu samochodu, oraz pozwoli uniknąć problemów przy późniejszym wyrejestrowaniu auta.


ul. Kopernika 38b 21-100 Lubartów
tel: +48 81 8552000
recykling, kasacja pojazdów: +48 730 314 421
email: info@wozniak.com.pl